E-mail

Open Data – Otevřená data

Při vědecké práci vzniká během výzkumného procesu mnoho primárních dat. Jejich sdílením, především s vědeckou komunitou, můžeme napomoci urychlení výzkumného procesu díky odbourání nutnosti některé kroky ve výzkumu opakovat. V biologii jsou dobrým příkladem sekvence genů a genomů, data o genové expresi z transkriptomických experimentů, výsledky chemických analýz biologických vzorků, mikroskopické snímky a další.

Otevřená výzkumná data jsou zejména data v digitální podobě pocházející z výzkumných projektů, a to včetně metadat, dostupná bez omezení online všem potencionálním uživatelům. Otevřený přístup k výzkumným datům zahrnuje možnost data volně používat, upravovat a sdílet kýmkoli k jakémukoliv účelu. Otevřený přístup k výzkumným datům bývá zpravidla realizován prostřednictvím elektronických datových repozitářů.
(zdroj: Úřad vlády České republiky, Otevřený přístup k vědeckým informacím, 2023)

Data by neměla být pouze dostupná volně na webu, měla by také splňovat tzv. FAIR principy (Findable – dohledatelná, Accessible – přístupná jak pro lidi tak strojově čitelná, Interoperable – interoperabilní, Reusable – opětovné využitelná).
(zdroj: Eva Hnátková: Open Science – zbožné přání nebo reálná budoucnost vědy? , 2020)